"Ζωντανή" η Ελλάδα - Λύτρωση στο 95' με Τζαβέλλα

Ισόπαλη με σκορ 1-1 ήρθε η Εθνική μας στο ματς με τη Βοσνία στο Καραϊσκάκη, σε έναν αγώνα που είχε πολλές εντάσεις, δύο αποβολές, αλλά και χαμόγελα για την ελληνική ομάδα, με  ανατροπή στο τελευταίο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 32′ με  αυτογκόλ του Καρνέζη έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς και το παιχνίδι έφτασε στις καθυστερήσεις με αυτό το σκορ, οπότε και στο 95′ ο Τζαβέλας «λύτρωσε» την Εθνική.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από ένταση τόσο εντός όσο και εκτός του αγωνιστικού χώρου με τις δύο ομάδες να τελειώνουν τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω των αποβολών του Παπαδόπουλου με απευθείας κόκκινη στο 80΄ και του Τζέκο με δεύτερη κίτρινη. Ωστόσο η Εθνική, με αυτό το σκορ, διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας.