Επική ανατροπή και πρόκριση για ΠΑΟΚ

Ντέρμπι «δικεφάλων» στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος (06/05), ανέδειξε το αποτέλεσμα του δεύτερο ημιτελικού ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό.

Οι Θεσσαλονικείς ανέτρεψαν το εις βάρος τους 2-0, του πρώτου αγώνα στην Λεωφόρο, καθώς επικράτησαν στην Τούμπα με 4-0 των «πράσινων».

Στον Παναθηναϊκό από την άλλη, οι άνθρωποί του, «βράζουν» με τις αποφάσεις του διαιτητή Κύζα. Σε ανακοίνωση, που εξέδωσε η «πράσινη» ΠΑΕ αναφέρει:

«Διαιτητική σφαγή από τα πιο σκοτεινά χρόνια της ΕΠΟ ζήσαμε σήμερα στην Τούμπα. Ιδού οι φάσεις:

4ο λεπτό: Ανατροπή του Κλωναρίδη εντός περιοχής δεν δίνεται πέναλτι.

13ο λεπτό: Κανένα φάουλ του Μολέντο στον Πρίγιοβιτς στη φάση του πρώτου γκολ.

17ο λεπτό: Κλωτσιά του Βαρέλα στον Μπεργκ εντός περιοχής και πάλι δεν δίνεται πέναλτι.

19ο λεπτό: Ο Ουαρντά επιχειρεί να χτυπήσει με κουτουλιά τον Κλωναρίδη και δεν παίρνει ούτε κάρτα.

29ο λεπτό: Δεύτερη ανατροπή Κλωναρίδη από τον Βαρέλα εντός περιοχής και πάλι δεν δίνεται πέναλτι.

42ο λεπτό: Μαρκάρισμα του Μάτος με τον αγκώνα στον Μπεργκ δεν τιμωρείται με κάρτα.

65ο λεπτό: Ο Πρίγιοβιτς αφήνεται να επιχειρήσει σουτ (και τελικά αστοχεί) από θέση off side.

70ο λεπτό: Ο Χουλτ μαρκάρει τον Μάτος στο χώρο του κέντρου και δέχεται την αδικαιολόγητη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Κύζα. Ανύπαρκτη αποβολή.

Αύριο έπεται συνέχεια».

Τα γκολ: 14ο λεπτό Πέλκας, 48ο λεπτό Μάτος, 73ο λεπτό Σάχοβ, 83ο λεπτό Πρίγιοβιτς

Κίτρινες κάρτες: 37ο λεπτό Μάτος, 51ο λεπτό Μπίσεσβαρ, 82ο λεπτό Κάνιας-39ο λεπτό Χουλτ, 88ο λεπτό Βιγιαφάνιες

Κόκκινη κάρτα: 72ο λεπτό Χουλτ

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Μαλεζάς, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Σάχοβ (79ο λεπτό Κάνιας), Ουάρντα (46ο λεπτό Μπίσεσβαρ), Πέλκας, Κάμπος (59ο λεπτό Ενρίκε), Πρίγιοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήκος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέντο, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ρέις, Βιγιαφάνιες (88ο λεπτό Χατζηγιοβάννης), Εμποκού (66ο λεπτό Μολίνς), Κλωναρίδης (77ο λεπτό Λουντ), Μπεργκ.