Στην 4η θέση της Ευρώπης τα κορίτσια της Εθνικής μπάσκετ

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε στον μικρό τελικό, ηττήθηκε με το βαρύ 78-45 από το Βέλγιο και πήρε την 4η θέση στο Ευρωμπάσκετ Γυναικών της Τσεχίας.

Το τουρνουά κρίνεται άκρως επιτυχημένο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αφού προκρίθηκε στο Παγκόσμιο της Ισπανίας και για πρώτη φορά στην ιστορία μπήκε στην τετράδα ενός Ευρωμπάσκετ.

Tα δεκάλεπτα: 24-15, 40-29 (ημ.), 61-36, 78-45.

ΒΕΛΓΙΟ (Μέσταγκ): Λίνσκενς 9, Μέσταγκ Κ. 18 (3), Ντελαέρε, Χέντρικς 2, Σαρπρό 3, Μέσεμαν 15, Βάουτερς 14 (8 ριμπ.), Μέσταγκ, Γκέλντοφ 3, Ναουβελάερς, Βανλό 9 (3), Ράμαν 5 (8 ριμπ.).
ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου, Σταμάτη 2, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 1, Μάλτση 13 (3/11 δίπ., 1/9 τρίπ., 4/4 βολ.), Νικολοπούλου 3, Σωτηρίου 2, Κοσμά, Σπανού 6, Καλτσίδου 6, Χριστινάκη 3 (1), Φασούλα 9.

Το Βέλγιο παίρνει πανάξια την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο καθώς η Εθνικής μας σήμερα εμφανίστηκε κατώτερη του αναμενομένου.

39’30”: Τρίποντο από την Χριστινάκη και 45-78 το οποίο είναι και το τελικό σκορ.

38’30’: Καλάθι από την Σταμάτη για το 40-75

35’45”: Η Χέντριξ σκοράρει για το 38-73

34’15”: Επιθετικό φάουλ και τέλος αγώνα για την Σπανού που φτάνει στα 5!

33’40’: Καλάθι από την Μάλτση για το 38-69

33′: Νέο καλάθι για το Βέλγιο που προηγείται με 36-69

32’20”: Αστοχεί η Σπανού κι είναι φανερό πλέον πως έχουμε “αδειάσει” εντελώς…

31’30”: Η Λίνσκενς με 2 καλάθια μεγαλώνει τη διαφορά

29’40”: Νέο τρίποντο της Μέστναχ και 36-61

29′: Απαντά η ΒανΛο με τρίποντο για το 36-58!

28’45’: Με το πρώτο εύστοχο τρίποντο της Μάλτση μειώνουμε στους 19 (36-55)

27’30”: Στους 20 πόντους η διαφορά (53-33)

25’35”: Επιθετικό φάουλ από την Σπανού

25’05”: Η Μέσεμαν ευστοχεί από μέση απόσταση για το 31-47…

24′: Συνεχόμενα λάθη και άστοχα σουτ από τις δύο ομάδες

22’35”: Άστοχο σουτ από την Μάλτση (1/13 μέχρι στιγμής), αλλά επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ που κερδίζει η Νικολοπούλου.

21’40”: Ευστοχεί η Βάουτερς για το 31-45

20’55”: Ευστοχεί η Καλτσίδου αυτή τη φορά για το 31-43

20’30”: Καλάθι και φάουλ από την Μέσεμαν που διαμορφώνει το 29-43!

20′: Έναρξη της 3ης περιόδου με άστοχο σουτ της Καλτσίδου

19’56”: Η Σπανού παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και μειώνει στους 11 με το σκορ ημιχρόνου να είναι 29-40!

19”20”: Πάλι 2/2 βολές από την Μάλτση που ρίχνει τη διαφορά στους 13 (27-40)

18’18”: 2/2 βολές από την Μάλτση που μειώνει σε 25-40

17′: Βολές για την Μέσεμαν και 23-40! Το σερί του Βελγίου έχει φτάσει στο 1-14 (!) μέσα σε 2.5 λεπτά!

15’50’: Η Μέστναχ στέλνει τη διαφορά στους 13 (23-36)

15’30”: Η Μέσεμαν αυξάνει τη διαφορά στο 23-34

15’05”: Μία βολή μετά την τεχνική ποινή στην Κοσμά και η διαφορά στους 10 (22-32)

14’40”: Τρίποντο από την Μέστναχ και το Βέλγιο ξανά στο +9 (22-31)

14′: 2/2 βολές από την Μέστναχ για το 22-28

13’25”: Εξαιρετική προσπάθεια της Καλτσίδου και 22-26

12’30”: Η Φασούλα φτάνει στους 7 πόντους και είναι η επιθετική μας αιχμή φτάνοντας νωρίς στους 7 πόντους με το σκορ στο 20-26

11’30”: 2/2 βολές για το Βέλγιο που είναι πάλι στο +8

11”: Φασούλα και πάλι με την Εθνική να μειώνει σε 18-24.

10’20”: 1/2 βολές από την Φασούλα και 16-24

9’50”: Αστοχεί η Νικολοπούλου και η πρώτη περίοδος βρίσκει το Βέλγιο μπροστά με 9 πόντους (15-24)

9′: Η Ράμαν από κοντά σκοράρει για το 15-24… Χωρίς ρυθμό σε επίθεση και άμυνα η ελληνική ομάδα

8’40”: Η Μέσεμαν συνεχίζει να σκοράρει διαμορφώνοντας το 15-22

7’55”: 1/2 βολές από την Φασούλα για το 15-20

7’30”: Η Βάουτερς από κοντά φέρνει το Βέλγιο στο +7 (13-20).

7′: Μέσεμαν με ταμπλό και το 13-18

6’40”: Πρώτο καλάθι της Μάλτση (13-16)

6’20”: Τρίποντο για το Βέλγιο και 11-16

6′: Απαντά η Σπανού για το 11-13

5’30”: Νέο καλάθι για το Βέλγιο και 9-13

5′: Σερί 6-0 από το Βέλγιο που προσπερνά με 9-11!

3’45”: Καλάθι και φάουλ από την Νικολοπούλου και στο +4 (9-5)

1’50”: Επιθετικό ριμπάουντ από την Καλτσίδου και καλάθι από την Σωτηρίου για το πρώτο ελληνικό προβάδισμα (4-3)

1’20”: Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από την Σπανού

00’50”: Τρίποντο της Βανλό και 0-3

00’00”: Πρώτη επίθεση για το Βέλγιο

18:59: Όλα έτοιμα για το τζάμπολ στον αγώνα για τις θέσεις 3-4 που οδηγεί στο βάθρο των νικητών!

18:57: Οι ομάδες ξανά με τις μπάλες στα χέρια έτοιμες να ολοκληρώσουν το ζέσταμα τους

18:55: Η ανάκρουση των Εθνικών ύμνων με τον πιανίστα όπως πάντα να δίνει μια άλλη… αίσθηση

18:54: Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων.