Θρίαμβος της Σάκκαρη - Απέκλεισε το Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης (βίντεο)

Η Μαρία Σάκκαρη το μεσημέρι της Τρίτης κατάφερε να νικήσει την Καρολίν Βοσνιάκι με 7-5, 6-3 στο Wuhan Open και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του τουρνουά.

Η Βοσνιάκι βρίσκεται στην 6η θέση, ενώ η Σάκκαρη στην 80η της Παγκόσμιας κατάταξης. Πάντως, μετά από αυτή την επιτυχία, αναμένεται τις επόμενες μέρες να βρεθεί μέσα στην πρώτη 70άδα. Επόμενη αντίπαλος για την Ελληνίδα αθλήτρια η Έλενα Βέσνινα από τη Ρωσία.

Η Σάκκαρη μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και με break έκανε το 2-0, όμως η Βοσνιάκι κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα και να προηγηθεί με 5-4. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αρχικά ισοφάρισε σε 5-5 και στη συνέχεια κατέκτησε το πρώτο σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ, με τρία συνεχόμενα κερδισμένα game κατάφερε να κάνει το 6-3 και να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη.