Ανατροπή στην Κύπρο για την Εθνική μας - Αναπτερώθηκαν οι ελπίδες για πρόκριση

Η Ελλάδα αξιοποίησε τη νίκη του Βελγίου στη Βοσνία και παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0 από την Κύπρο, έκανε την ανατροπή και έφυγε με το διπλό από τη Λευκωσία. Πλέον η Εθνική μας με νίκη επί του αδύναμου Γιβραλτάρ είναι δεύτερη στον όμιλο. Αν ευνοήσουν τα αποτελέσματα στους άλλους ομίλους, τότε η Ελλάδα θα διεκδικήσει την πρόκριση της στα τελικά του Μουντιάλ μέσα από διπλούς αγώνες μπαράζ.

Στο 18ο λεπτό, ο Κάστανος πέρασε κάθετη μπαλιά στον Σωτηρίου, ο οποίος με διπλή προσπάθεια έκανε το 1-0. Στο 24′ ο Μήτρογλου με πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσια και τρία λεπτά αργότερα, ο Τζιόλης διαμόρφωσε με κεφαλιά το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Alberto Undiano Mallenco (Ισπανία)
Βοηθοί: Roberto Alonso, Diego Barbero Sevilla (Ισπανία)
4ος: José María Sanchez Martinez (Ισπανία)

ΚΥΠΡΟΣ (Ραν Μπεν Σιμόν): Παναγή, Δημητρίου, Κατελάρης, Αντωνιάδης (63′ Αλεξάνδρου), Λαϊφης, Μαργκάσα (85′ Μυτίδης), Λαμπάν, Αρτυματάς, Κάστανος (79′ Οικονομίδης), Κυριάκου, Σωτηρίου.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίκαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης (69′ Ρέτσος), Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τζαβέλλας, Ζέκα, Τζιόλης, Μάνταλος, Σταφυλίδης, Φορτούνης (76′ Δώνης), Μήτρογλου (89′ Σάμαρης).

Γκολ: 18′ Σωτηρίου – 24′ Μήτρογλου, 26′ Τζιόλης

Κάρτες: 36′ Λαμπάν – 16′ Τοροσίδης, 90′ Μανωλάς, 90’+3′ Σάμαρης