Δεν τα κατάφερε η Εθνική απέναντι στην Κροατία - 4-1 το σκόρ

Η Εθνική ομάδα προδόθηκε από την άμυνά της και είδε την ήττα με 4-1 από την Κροατία στο «Μάξιμιρ» του Ζάγκρεμπ, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα μπαράζ εν όψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η αναμέτρηση

5’ Δυναμικό ξεκίνημα για τους Κροάτες που απειλούν την ελληνική άμυνα. Οι γηπεδούχοι μετρούν ήδη δύο κόρνερ και μία ευκαιρία για γκολ.

11′ Κέρδισε πέναλτι η Κροατία. Το έκανε ο Καρνέζης στον Κάλινιτς και δέχθηκε την κίτρινη κάρτα. Μάλιστα, από την σύγκρουση ο Έλληνας τερματοφύλακας μάτωσε στη μύτη,

13′ 1-0 για την Κροατία με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λούκα Μόντριτς.

19′ 2-0 για την Κροατία. Ο Νίκολα Κάλινιτς σκόαρε με πλασέ μετά το γύρισμα του Στρίνιτς.

21′ Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα.

30′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ! 2-1 με κεφαλιά του Παπασταθόπουλου! Ο κεντρικός αμυντικός της Ντόρτμουντ σκόραρε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη. Νωρίτερα η Ελλάδα απείλησε δύο φορές σε προσπάθειες των Μήτρογλου και Ζέκα.

34′ 3-1 η Κροατία. Σκόρερ ο Πέρισιτς με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Βρσάλικο.

Δεύτερο μέρος

Αλλαγή για την Ελλάδα. Στη θέση του Μανιάτη ο Ρέτσος.

49′ 4-1 η Κροατία. Από το λάθος του Σταφυλίδη ο Κράμαριτς ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 4-1.

60′ Η Κροατία συνεχίζει να δημιουργεί ευκαιρίες, ενώ η Ελλάδα παρουσιάζει κενά στην άμυνα.

62′ Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Ταχτσίδη στη θέση του τραυματία Σάμαρη.

63′ Δύο καλές στιγμές με τον Μήτρογλου και τον Παπασταθόπουλο για την Εθνική στο δεύτερο μέρος.

72′ Τρίτη αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μπακασέτας στη θέση του Σταφυλίδη.

75′ Αλλαγή για την Κροατία. Αποχωρεί ο Κάλινιτς και περνά στη θέση του ο Ρέμπιτς.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Μπακασέτα.

82′ Αλλαγή για την Κροατία. Στη θέση του Κράμαριτς ο Βλάσιτς.

89′ Τρίτη αλλαγή για την Κροατία. Ο Πάσαλιτς στη θέση του Μόντριτς.