Bundesliga: Στις καθυστερήσεις νίκησε η Μπάγερν Μονάχου

Τον επιπρόσθετο χρόνο των καθυστερήσεων χρειάστηκε η Μπάγερν Μονάχου για να κάμψει την αντίσταση της Βόλφσμπουργκ και να νικήσει εκτός έδρας με 2-1, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8΄ με τον Ντιβάντι, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα. Ο Βάγκνερ στο 64΄ ισοφάρισε και στις καθυστερήσεις με πέναλτι ο Λεβαντόφσκι διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Στο 55΄ οι Βαυαροί θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει, αλλά ο Ρόμπεν αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Η Λεβερκούζεν νίκησε εκτός έδρας το Αμβούργο με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 40΄ με τον Μπέιλι και στο 50΄ ο Χάβερτς έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ο Χαν στο 70΄ μείωσε, αλλά το γκολ του δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους. Κυριάκος Παπαδόπουλος και Παναγιώτης Ρέτσος έπαιξαν όλο το παιχνίδι, με τον αμυντικό της Μπάγερ να δέχεται κίτρινη κάρτα.

Η Φράιμπουργκ πήρε τους τρεις βαθμούς απέναντι στη Βέρντερ, καθώς επιβλήθηκε με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Πέτερσεν στο 24΄ με πέναλτι. Η ομάδα της Βρέμης παραμένει στις τελευταίες θέσεις και κινδυνεύει με υποβιβασμό.