Επικράτησε 2-1 της ΑΕΚ η ΑΕΛ σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση (φώτος)

Η Λάρισα επικράτησε 2-1 της ΑΕΚ στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδας.

Σε ένα ματς με πολύ ένταση και πάθος η Ένωση προηγήθηκε στο «AEL FC Arena» με τον Μασούντ (51’), ενώ οι «βυσσινί» ισοφάρισαν με πέναλτι του Ναζλίδη στο 57ο λεπτό. Το γκολ της νίκης σημείωσε στις καθυστερήσεις η Κρίζμαν.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έβγαλαν στο γήπεδο ένταση και πάθος, με την ΑΕΚ να αγωνίζεται με αρκετές αλλαγές καθώς έλειπαν από την σύνθεσή της οι Λιβάγια, Αραούχο, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Σιμόες, Γιακουμάκης, Λόπες και Κονέ. Στο δεύτερο μέρος η δράση ήταν περισσότερη καθώς οι δύο ομάδες πέτυχαν όλα τους τα γκολ.

Τελικά το 2-1 διαμορφώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ασίστ του Λεοζίνιο στον Σάντι Κρίζμαν, έκρινε τον ημιτελικό. Ο Κροάτης έγραψε από κοντά το 2-1 δίνοντας πολύ μεγάλο ενδιαφέρον στη ρεβάνς που θα γίνει στα μέσα Απριλίου στο ΟΑΚΑ. Ήταν η πρώτη ήττα της ΑΕΚ σε οποιαδήποτε διοργάνωση μετά από τις 22 Οκτωβρίου 2017 και 26 αγώνες.